18.7 C
Pristina
Monday, June 24, 2024

Buy now

spot_img

Hill: Pasi çështja e Asociacionit të përfundojë, do të shohim përparim në fusha të tjera

Ambasadori amerikan Christopher Hill shprehu pritjen se më 2 maj në Bruksel do të ketë diskutime intensive për Bashkësinë e Komunave me shumicë serbe, por që mendon se fundi i kësaj çështjeje është afër.

Ai tha se edhe pse ka tensione në ajër, edhe ai ndjen se çështja është e rëndësishme dhe se do të shohim diçka të rëndësishme.

I pyetur se me çfarë do të ishte i kënaqur Uashingtoni në bisedime, Hill tha se do të ishin të kënaqur me formimin e Asociacionit, datat që po caktoheshin, se ai e di se nuk do të ndodhë më 2 maj, por se beson se do të ketë mirëkuptim në atë që duhet bërë.

“Sapo çështja e Asociacionit të përfundojë, ne do të shohim përparim në aspekte të tjera të normalizimit”, tha Hill, për Pink TV duke shtuar se të gjithë duhet të jenë të qetë.

I pyetur për faktin se Serbia e sheh si shpërblim liberalizimin e vizave për Kosovën, Hill tha se liberalizimi i vizave është proces i veçantë, sikurse edhe kandidatura për anëtarësim në Këshillin e Evropës, por e kupton pse serbët ndihen kështu.

Ai tha se Serbia do të jetë anëtare e Bashkimit Evropian.

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img