18.7 C
Pristina
Monday, June 24, 2024

Buy now

spot_img

Drejtësia malazeze nuk lejon ekstradimin e serbëve të akuzuar për krime lufte në Kosovë

Policia malazeze në fund të muajit shtator kishte arrestuar Momqillo Vukotiq dhe Zhika Vuksanoviq nën dyshimin e kryerjes së krimeve të luftës në Kosovë. Vukotiq dhe Vuksanoviq kishin qëndruar në paraburgim ekstradues, duke pritur ekstradimin tek organet e drejtësisë kosovare.

Gjykata malazeze kishin vendosur që të njëjtit duhet tu dorëzohen autoriteteve të Kosovës, por kundër vendimit të gjykatës kishte dal ministri i drejtësisë malazeze Marko Kovaq. Ky i fundit këtë vendim e kishte marr një javë para se ti përfundonte mandati.

Gazeta malazeze “Pobjeda” bëri të ditur se Kovaç e ka shpjeguar vendimin me vlerësimin se “ka dyshime për përndjekje politike” dhe se është shkelur neni 3 i Konventës Evropiane për të Drejtat e Njeriut dhe Liritë Themelore, me vlerësimin se ka qenë “moment politik”.

Avokatja malazez dhe një herit edhe Drejtoresha ekzekutive e Aksionit për të Drejtat e Njeriut (HRA), Tea Gorjanc Preleviq, ka thënë se me vendimin për ta refuzuar ekstradimin, ministri Marko Kovaq i ka tejkaluar autorizimet e tij duke e kundërshtuar vendimin e gjykatës, gjë që paraqet keqpërdorim të detyrës.

Marko Kovaç ishte ministër në qeverinë e Dritan Abazoviqit, në të cilën ai u zgjodh nga kuota e Partisë Popullore Socialiste (SPLP), e formuar nga shpërbërja e DPS-së së Gjukanoviqit pas ndarjes me Millosheviqin në vitin 1998. Babai i tij, Miodrag Kovaç, ishte ministër në RFJ gjatë viteve të fundit të sundimit të Sllobodan Millosheviqit. Pas zgjedhjes së qeverisë së re të Milojko Spajiqit, Kovaç u shkarkua. Ministri i ri i Drejtësisë është Andrej Miloviq nga Lëvizja “Evropa Sad” e Spajiqit.

Pas refuzimit për ekstradim të serbëve, të njëjtit janë liruar nga paraburgimi.

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img