27 C
Pristina
Tuesday, June 18, 2024

Buy now

spot_img

Burri australian gjobitet pasi bëri not me gjarprin e kafshëve shtëpiake

Një burrë nga Gold Coast, i cili filmoi veten duke marrë gjarprin e tij për not, është gjobitur nga autoritetet australiane të kafshëve të egra.

Higor Fiuza dhe pitoni i tij i tapetit bredli Shiva u bënë të famshëm në fillim të këtij muaji pasi videoja e tyre duke kapur dallgët u bë virale.

Por fama e tyre jetëshkurtër gjithashtu informoi oficerët e mbrojtjes së kafshëve të egra.

Ata thonë se burri rrezikoi Shivain dhe shkeli lejen e tij për të mbajtur gjarprin duke e nxjerrë atë në publik.

Departamenti i Mjedisit dhe Shkencës në Queensland thotë se filloi hetimin e dyshes së notit pasi Fiuza u shfaq në mediat lokale dhe këtë javë i dha një gjobë prej 2,322 dollarë Australianë.

Nxjerrja e kafshëve shtëpiake në publik mund t’u shkaktojë atyre “stres të panevojshëm” dhe mund t’i bëjë ata “të sillen në një mënyrë të paparashikueshme”, tha në një deklaratë oficeri i kafshëve të egra Jonathan McDonald.

“Gjarprinjtë janë padyshim kafshë gjakftohtë dhe ndërsa mund të notojnë, zvarranikët në përgjithësi shmangin ujin,” tha ai.

“Pitoni do të kishte gjetur se uji ishte jashtëzakonisht i ftohtë, dhe gjarpërinjtë e vetëm që duhet të ishin në oqean janë gjarpërinjtë e detit.”

Incidenti ngriti gjithashtu shqetësime për sigurinë publike dhe kërcënimin e mundshëm të përhapjes së sëmundjeve nga pitoni në jetën e egër vendase, shtoi ai.

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img