8.9 C
Pristina
Tuesday, March 5, 2024

Buy now

spot_img

Britania e Madhe do dërgojë tanke Challenger në Ukrainë

Britania e Madhe do të dërgojë tanke Challenger 2 në Ukrainë për të forcuar përpjekjet e vendit për luftë, ka thënë kryeministri Rishi Sunak.

Ai foli me presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky në një telefonatë të shtunën, gjatë së cilës ai konfirmoi se do të dërgonte pajisjet dhe sistemet shtesë të artilerisë, tha Nr10.

Downing Street tha se masa tregon “ambicia e Mbretërisë së Bashkuar për të intensifikuar mbështetjen”.

Qeveria do të dërgojë 14 tanke për Ukrainën.

Rreth 30 AS90, të cilat janë armë të mëdha vetëlëvizëse, pritet gjithashtu të dorëzohen.

Presidenti Zelensky ka falënderuar Mbretërinë e Bashkuar, duke thënë se vendimi për dërgimin e tankeve “jo vetëm që do të na forcojë në fushën e betejës, por gjithashtu do të dërgojë sinjalin e duhur për partnerët e tjerë”.

Ai tha se mbështetja e Mbretërisë së Bashkuar ishte “gjithmonë e fortë” dhe “tani e padepërtueshme”.

Nr10 tha se gjatë bisedës, Sunak dhe Zelensky diskutuan gjithashtu fitoret e fundit të Ukrainës, si dhe “nevojen për të kapur këtë moment me një përshpejtim të mbështetjes ushtarake dhe diplomatike globale”.

Njoftimi erdhi pasi një seri sulmesh raketore u nisën në të gjithë Ukrainën të shtunën, duke përfshirë në Kiev, Kharkiv dhe Odesa.

Të paktën 14 persona u vranë në një sulm në një bllok apartamentesh në qytetin lindor të Dnipro./Prishtinapress/

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img