18.7 C
Pristina
Monday, June 24, 2024

Buy now

spot_img

Bislimi: Dje, BE-ja dhe Serbia nuk paraqitën asgjë – vetëm Kurti prezantoi draft substancial

Kryenegociatori i Kosovës në dialogun me Serbinë, Besnik Bislimi, ka thënë se në takimin e fundit të mbajtur në Bruksel, as Bashkimi Evropian e as Serbia nuk paraqitën asnjë propozim.

Sipas Bislimit, BE-ja dhe Serbia në takimin e mbajtur dje këmbëngulën për të akomoduar kërkesën e Serbisë për t’u fokusuar vetëm në Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe.

“Drafti i fundit i të dërguarit special të BE-sē për sekuencimin e zbatimit të Marrëveshjes Bazike, u nda me kryenegociatorin e Kosovës më 19 korrik. Ofronte një modifikim margjinal në krahasim me draftin e mëparshëm. Në takimin e nivelit të lartë me 14 shtator në Bruksel vetëm Kryeministri i Kosovës prezantoi një draft substancial dhe gjithëpërfshirës”, tha Bislimi.

Më tej, ai tha se çdo raportim alternativ është një shtrembërim i qartë dhe i qëllimshëm i së vërtetës.

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img