8.9 C
Pristina
Tuesday, March 5, 2024

Buy now

spot_img

Assadi i Sirisë mbërrin në Emiratet e Bashkuara për vizitë zyrtare

Presidenti sirian Bashar al Assad mbërriti në Emiratet e Bashkuara Arabe të dielën për një vizitë zyrtare, i shoqëruar nga gruaja e tij Asma al Assad, në një kohë kur më shumë shtete arabe kanë sinjalizuar hapje për lehtësimin e izolimit të Damaskut.

Vizita u shënua me më shumë ceremoni sesa udhëtimi i tij i mëparshëm në Emiratet e Bashkuara Arabe vitin e kaluar, i cili ishte i pari i tij në një shtet arab që nga fillimi i luftës civile siriane në vitin 2011, kur shtetet e Gjirit, përfshirë Emiratet e Bashkuara Arabe, mbështetën rebelët që luftonin për të rrëzuar Asadin.

Media shtetërore raportoi se ai u prit nga presidenti Sheikh Mohammed bin Zayed al-Nahyan pas mbërritjes në Abu Dhabi, raporton Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Avioni i Asadit u prit nga avionë luftarakë të Emirateve.

“Ne mbajtëm bisedime konstruktive që synonin zhvillimin e marrëdhënieve midis dy vendeve tona,” tha Sheikh Mohammed më vonë në një postim në Tëitter. “Diskutimet tona gjithashtu eksploruan mënyra për të rritur bashkëpunimin për të përshpejtuar stabilitetin dhe përparimin në Siri dhe rajon”

Artikuj të ngjashëm

50,000FansLike
- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img