17.7 C
Pristina
Tuesday, May 21, 2024

Buy now

spot_img

Angelina Jolie u jep mbështetjen e saj protestuesve iranianë që po kërkojnë ndryshime gjithëpërfshirëse në ligjet strikte të vendit

Angelina Jolie dha dorëheqjen si e dërguar speciale për Komisionerin e Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët në dhjetor, por kjo nuk i ka shuar përpjekjet e saj humanitare në emër të refugjatëve.

Të premten, aktorja, regjisorja dhe aktivistja dha mbështetjen dhe solidaritetin e saj me iranianët të cilët po kërkojnë ndryshime gjithëpërfshirëse në ligjet strikte të vendit pas vdekjes së Mahsa Amini, 22 vjeç, e cila vdiq në paraburgim nga policia gjashtë muaj më parë.

Skenaristja dhe regjisorja “In The Land Of Blood And Honey” veçoi dy nga protestuesit që pësuan lëndime të rënda në sy kur trupat e Gardës Revolucionare Islamike, një degë kryesore me shumë shërbime e Forcave të Armatosura iraniane, shtypën demonstratat,
Angelina Jolie u jep mbështetjen e saj protestuesve iranianë që po kërkojnë ndryshime gjithëpërfshirëse në ligjet strikte të vendit.


Angelina Jolie dha dorëheqjen si e dërguar speciale për Komisionerin e Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët në dhjetor, por kjo nuk i ka shuar përpjekjet e saj humanitare në emër të refugjatëve.

Të premten, aktorja, regjisorja dhe aktivistja dha mbështetjen dhe solidaritetin e saj me iranianët të cilët po kërkojnë ndryshime gjithëpërfshirëse në ligjet strikte të vendit pas vdekjes së Mahsa Amini, 22 vjeç, e cila vdiq në paraburgim nga policia gjashtë muaj më parë.

Skenaristja dhe regjisorja “In The Land Of Blood And Honey” veçoi dy nga protestuesit që pësuan lëndime të rënda në sy kur trupat e Gardës Revolucionare Islamike, një degë kryesore me shumë shërbime e Forcave të Armatosura iraniane, shtypën demonstratat.


“Duke menduar për të rinjtë iranianë që kanë pësuar lëndime në sy duke protestuar për vrasjen e Mahsa Amini, shkroi Jolie.

“Shumë të mbijetuar kanë humbur shikimin në një ose të dy sytë. Është një kujtesë e çmimit që po paguajnë të rinjtë iranianë në luftën e tyre për të drejta dhe liri”, shtoi ajo.

Jolie ndau gjithashtu një foto që tregon Tavakolian, një studente doktorature në Iran, në një spital me syrin e djathtë të fashuar, së bashku me një citim nga ajo që simbolizon vendosmërinë e saj gjatë këtyre kohërave të trazuara.

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img