18.7 C
Pristina
Monday, June 24, 2024

Buy now

spot_img

Ambasadori amerikan, Hovenier uron për Ditën e Romëve: Ata duhet të kenë qasje në arsim, punësim dhe shërbime qeveritare

Ambasadori amerikan, Hovenier uron për Ditën e Romëve: Ata duhet të kenë qasje në arsim, punësim dhe shërbime qeveritare

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA) në Kosovë, Jeffrey Hovenier në Ditën Ndërkombëtare të Romëve ka thënë se ky komunitetet po përballet me sfida dhe diskriminim në shoqëri.  

Hovenier përmes një postimi në rrjetin social në Twitter ka shkruar se duhet të bëhet më shumë që komuniteti romë i Kosovës të kenë qasje të barabartë në arsim, punësim dhe shërbime qeveritare.

“Dita Ndërkombëtare e Romëve, ne festojmë trashëgiminë e pasur të komunitetit rom, duke pranuar sfidat dhe diskriminimin me të cilin ata vazhdojnë të përballen. Mbetet për t’u bërë më shumë për të siguruar që romët e Kosovës të kenë qasje të barabartë”, ka shkruar ndër të tjera ambasadori amerikan në Kosovë.

Artikuj të ngjashëm

- Marketing -spot_img
- Marketing -spot_img

Artikujt e fundit

- Marketing -spot_img